Az alábbiakban a személyes véleményem és a fontosabb eseményekről készített rövid összefoglalóm olvasható a James Luceno által szerzett Katalizátorról.
Azok kedvéért, akiknek időközben kedve támadna a könyv elolvasásához; a spoilermentes fülszöveggel és a személyes ajánlómmal fogjuk kezdeni, nehogy véletlenül lelőjem valakinek a csavarokat, és ezeket követi majd a történet fontosabb részeinek spoileres összefoglalója.
Fülszöveg:
James Luceno regénye a (legújabb) Star Wars film: a Zsivány Egyes előzménye.
A háború szaggatta galaxisban a köztársaságiak és a szeparatisták egyaránt félelmetes, új technológiák kifejlesztésén dolgoznak. Orson Krennic azt a feladatot kapja, hogy hozzon létre egy szuperfegyvert, még mielőtt az ellenség teszi meg ugyanezt. És ehhez régi barátja, Galen Erso, a zseniális tudós lehet a kulcs...
Galen szakterülete az energia fókuszálása, és az eredményeivel nem csupán Krennic figyelmét hívja fel magára, hanem az ellenségét is, így a galaktikus konfliktus egyik döntő fontosságú alakjává válik. Miután Krennic kiszabadítja az Erso családot a szeparatista emberrablók fogságából, a tudós Krennic adósa lesz. Krennic ekkor rendkívüli ajánlatot tesz neki: folytathatja a kutatásait úgy, hogy minden létező támogatást és forrást megkap a munkájához.
Galen és felesége, Lyra hisznek abban, hogy az eredményeiket jó célra fogják felhasználni, azonban Krennicnek más tervei vannak. A tudós segítségével végre valósággá válhat régi álma: a Halálcsillag...
A kutatónak és feleségének fel kell fejtenie Krennic megtévesztésből és csalásból szőtt hálóját ahhoz, hogy életben maradhasson és megmentse a galaxist...
Ajánlóm:
Amennyiben nem olvastátok még a könyvet, és a fenti fülszöveg egy kicsit is felkeltette az érdeklődéseteket, azt ajánlom, hogy ne is fussátok át a lenti történet-összefoglalómat, hanem menjetek, és szerezzétek meg valahonnan, mivel a Katalizátort egy remek regény! Természetesen nem hibátlan; egy kicsit döcögősen indul, itt-ott vontatottá válik, és nem éppen galaxismegváltó eseményekről szól (ahogy egyébként mostanában egyik kánon-kötet sem). Ugyanakkor számomra az előbbi problémák messze elenyésznek a regény összes többi, kifogástalan részlete mellett.
Remek betekintést kapunk Galen és Lyra múltjába, illetve kapcsolatába, Krennic ambícióiba, inspirációjába, jellemébe és az ellentétébe Tarkinnal, a Halálcsillag eredetébe, az első építőinek mibenlétébe, a létrehozásához szükséges temérdek mennyiségű alapanyag hovatartozásába, és még hosszan sorolhatnám... Amennyire jó munkát végzett a Zsivány Egyes a Halálcsillagot és a negyedik epizódot illető logikai bukfencek és lyukak betömésében [igen, ilyenkor hallom magam] (lásd: a hőkivezető nyílás tervezési hibájának eredete,) legalább annyira jó munkát végez a Katalizátor, a Zsivány Egyes megalapozásában és kiegészítésében. Megtudjuk, hogy a Halálcillagnak pontosan melyik részén dolgozott Galen, miért volt olyan fontos a projektben, és annak idején hogyan vették rá, hogy Krennicnek segítsen. Kiderül, hogy honnan ismeri Sawt, hogy, hogy sikerült ilyen jól elrejtőznie a Birodalom illetve Krennic elől, és, hogy miért nem akar többé neki dolgozni.
Ha pedig mindez nem lenne elég, a regény nem csupán egy remek támaszték a Zsivány Egyeshez, (aminek megjegyzem nincs is szüksége semmiféle támasztékra – ugyanakkor tény, hogy a Katalizátor még tovább növeli a filmélményt,) hanem egy olyan történet, ami önmagában is megállja a helyét (megvan a saját eredeti sztorija és a saját eredeti szereplői,) sőt egy bizonyos szempontból teljesen egyedülálló: a könyv ugyanis átvezet bennünket az egyik trilógiából a másikba. Az egyik fele még a Klónháborúk alatt, a másik pedig már a Birodalmi érában zajlik. A két korszak rengeteg szempontból merőben elüt egymástól, és a Katalizátornak mégis sikerült egy olyan átmenetet képeznie közöttük, amin alig vehető észre ez a változás. Természetesen ez valószínűleg főleg annak köszönhető, hogy az egészet nagyrészt Ersóék, illetve az események, az ők elkülöníthető életére való hatásának szemszögéből figyeljük. Érdemes azért megjegyezni, hogy a Birodalmi éra valamivel jobban el lett találva, és a Klónháborúknak kevésbé érezhető a saját stílusa (van egy kis Birodalmi éra szaga, na,) viszont amit mondtam továbbra is megállja a helyét: a regény remek, és egyedülálló hidat képez a trilógiák között, ami miatt szerintem már önmagában érdemes elolvasni.
A történet fontosabb részleteinek spoileres összefoglalója:
A helyzet az, hogy a fülszöveg elég pontosan leírja a történet, majdnem, összes fontosabb részletét. Azért igyekszem, a magam módján, kicsit kiegészíteni a számomra lényeges elemekkel.
A könyv a kezdetektől fogva nyilvánvalóvá teszi, hogy Galen legfőbb célja, a megújuló, olcsó energia létrehozása, amihez a szegényebb világok is könnyen hozzájuthatnak. Az egyik ilyen kutatása alatt, annak ellenére, hogy a férfi a háborúban semleges maradt, elrabolják a szeparatisták, akiknek a fogságában megszületik a lánya, Jyn. Eközben kapja meg az utasítást Krennic arra, hogy építse meg a második epizódban látott tervek alapján a mozgó harci űrállomást. A Köztársaságiak azért döntenek így, mert Palpatine elhiteti velük, hogy a Szeparatisták ugyanezen tervek alapján valószínűleg épp a saját Halálcsillagukon dolgoznak. Krennic tudja, hogy a szuperfegyvert valóban csakis a zseniális Galen segítségével lesz esélye létrehozni, így egy általa "behálózott" csempész, Has Obitt, segítségével kiszabadítja a családot.
Ám Krennic azzal is tisztában van, hogy még rengeteg időre lesz szüksége, hogy megtörje a szilárd erkölcsű Galent, és rávegye, hogy a Köztársaságnak (aminek a szabadságát is köszönheti) dolgozzon. A Klónháborúk hátralévő ideje alatt a tudós messze a képességeit alulmúló munkákat kényszerül végezni, így amikor legyőzik a Szeparatistákat, és eltörlik a Jedi Rendet, Galen örömmel csatakozik a Kyber kristályok energiájának kiaknázására létrehozott Égi Energia alapítványhoz. Az alapítvány mögött persze Krennic áll, aki azt állítja, hogy a kutatások segítségével visszamaradott Birodalmi bolygókat látnak majd el energiával, ám valójában az épülő Halálcsillag szuperfegyverén dolgoznak.
Galen annyira belemerül a munkájába, illetve a Jedik által korábban szentnek titulált, és féltve őrzött Kyber kristályok természetének megismerésébe, hogy az egészből semmit sem sejt. Hogy a férfit semmi se zavarhassa meg, Krennic felajánl egy visszautasíthatatlan utat a gyanakvó Lyrának és a kis Jynnek, amelyen további Kyberek után kutathatnának egy távoli bolygón. Lyra nem tud ellenállni a lehetőségnek, ám az útjukra a Krennic markába lévő Has Obitt kíséri el őket, aki végül annyira megkedveli az asszonyt, hogy úgy dönt, elárul neki mindent, amit tud; ami nem más, mint, hogy korábban akaratán kívül segített Krennicnek abban, hogy a Birodalom, néhány nyersanyagban gazdag, de védett státuszú bolygóra, megszerezze a bányászati engedélyeket. Ekkor már mindketten gyanítják, hogy a férfinek erre azért volt szüksége, hogy valami hatalmas projekthez szerezzen erőforrásokat.
Az utazásuk alatt Galen is egyre gyanakvóbbá válik Krennic ködösítései miatt, azzal kapcsolatban, hogy gyakorlatban mire használják a kutatásait. Amikor ismét találkoznak Lyrával, nagy nehezen sikerül közösen rájönniük arra, hogy titokban egy borzasztó erejű szuperfegyveren dolgozik a Birodalom, és hogy Galen a tudtán kívül még segíti is a munkálatokat. Az Erso család ekkor felveszi a kapcsolatot Has Obittal, és megkérik, hogy segítsen nekik elmenekülni, illetve elrejtőzni Krennic és a Birodalom elől, mivel tudják, hogy Galen nélkül sose fog elkészülni az űrállomás. Obitt el is küldi értük egy barátját Saw Gerrerát, akinek a segítségével sikeresen meg is szöknek, és új életet kezdenek a Zsivány Egyesből ismert Lah'mu bolygón.
Eközben Obitt úgy dönt, nem segít Krennicnek további bolygókat kizsákmányolni, így amikor újabb küldetést kap, akkor még idejében figyelmezteti a helyieket, akik inkább elkezdik, saját maguk tönkretenni a bolygójukat, semmint, hogy a Birodalom kezére kerülhessen az. Az ellenállást Tarkinnak kell elfojtania, aki úgy gondolja, hogy az egészet a riválisa, Krennic eszelte ki, hogy aláássa az ő tekintélyét. Ám Tarkin még a nehéz akadályt is sikerrel veszi, és a győzelme után ráveszi az elfogott Obittot, hogy titokban jelentsen neki Krennicről. Továbbá a Császár, a sikerét jutalmazandó, áthelyezi egy, a Halálcsillag építéséhez közeli, félreeső bázisra, ahonnan titokban remekül ellenőrizheti majd Krennicet, illetve a nyersanyag-utánpótlás dilettáns szervezésén is javíthat. Ezzel párhuzamosan Krennic is megbízza a csempészt, hogy keresse meg a rejtőzködő Erso családot. Természetesen Obitt úgy dönt, hogy innentől kezdve állandóan hamis információkkal fogja ellátni Krennicet és Tarkint is, így talán örökre megmentheti Ersóékat, sőt, közvetetten még a galaxist is a Halálcsillagtól.